Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ve Halk Sigorta işbirliği ile Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

17 Nisan 2019 tarihinde 16. Meslek Komitesinin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün ALTUĞ, Halk Sigorta Genel Müdürü Sn. Bülent KARAN, Meclis Başkanı Talip KURİŞ ve  Halk Sigorta Ticari Alacak Sigortası Müdürlüğü Direktörü Sn. Ali Sertaç CANAL’ın yanı sıra diğer yetkililer ve çok sayıda sektör temsilcisi katılım sağladı.

Başkan Akgün ALTUĞ açılış konuşmasında; Ülke ekonomisinin sıkıntılı günlerden geçtiğine ve bu dönmelerde işlerin sürdürülebilmesi adına doğru kararlar alınması gerektiğine değinirken, toplantı konusu olan ticari alacak sigortası sistemin sektörlere faydalı bir sistem olacağına dikkat çekti.

Açılış konuşmasının ardından söz alan Halk Sigorta Genel Müdürü Sn. Bülent KARAN zor rekabet ortamlarında yeri geldiğinde dar kar marjı ile ayakta durmaya çalışan KOBİ’lerimizin tahsil edemediği veya etmekte zorlandığı vadeli satışlarına karşı onları koruma altına alan ve risklerini üstlenen Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortasının 1 Ocak 2019 da devreye girdiğini paylaştı.

Sözlerine devam eden Karan, sistemin ilk etapta yıllık mali cirosu 25 Milyon TL’ye kadar olan mikro ve küçük işletmelere hizmet verdiğini belirtirken hedeflerin orta büyüklükteki işletmelere hizmet vermek olduğunu sözlerine ekledi.

Sistemin Sigortalı cephesinde işletme portföyünü analiz ederken, işletmeyi öngörülemeyen tahsilat problemlerine karşı koruduğunu ve aynı zamanda finansal yapısını güçlendirdiğini belirtti.

Hasarın gerçekleşmesi halinde sigorta şirketini izlediği tahsil etme belirlenen sürede tahsil edilemezse tazmin etme süreçlerinin işletmeleri büyük bir tahsilat sıkıntısından kurtaracağını ifadelerini kullandı.

Toplantıda katılımcılara özetle; tahsis süreci, risk yönetimi, hasar süreci, ticari alacak sigortasının süreçleri hakkında da detaylı bilgiler sunuldu.